30 Aralık 2016

Mutluluğa Aşık Olmak Mı?


Artık yeni bloğumda yazıyorum.Bu www.mesuthocaoglu.com linkten takip edebilirsiniz.     


Mutluluk denince aklıma aşık olmak geliyor, neden diye soruyorum kendime, nedeni öyle açık ki gülümsüyorum.

Mutluluk aşk, aşk mutluluk ilişkisi öylesine birbiriyle sarmaş dolaş iki duygu ki birini diğerinden ayırmak çok zor.İkisi de birbiriyle iç içe yaşayan ve çok iyi anlaşan iki duygu, birinin yaşaması için mutlaka diğeri gerek.

Aşk insanın yaşadığı en güzel dünya, gelişim evresi, insana hayatı öğreten, düşünce dünyasını genişleten, her insanın içinde var olan ve mutlaka yaşaması gereken bir duygu.

Aşk üreme teorisinin önemli kuralı, üreme adına başlangıcın da kendisi, aşkın kokusunun olduğu her şey insanın mutlu olmasına yetiyor.

Mutluluk denince aklıma aşk geliyor çünkü aşık olduğun zaman mutluluğun ne demek olduğunu anladım, aşık olduğumda dünyanın en mutlu insanı olduğumu hissettim.Bence mutluluğun tanımı aşk olmalı, insanın aşktan daha mutlu olduğu başka bir anı var mı?

Aşkla birlikte beğeniler dünyası başlıyor.Gözler, saçlar, dudaklar esir alıyor insanı.Arzular fırtınalara döndükçe daha çok seviyor insan fırtınaları, dokunuşların sıcaklıklarında üşüyor insan.İnsana o kadar çok şey kazandırıyor, o kadar olumlu şeyler bırakıyor ki önce insan olduğunuzu hissediyorsunuz, daha sevecen, daha pozitif, insanlara yardım eden, insanları anlayan, seven, sevildiğimi hisseden, gelişim çabası içinde bir dünya, nezaketin, kibarlığın ne demek olduğunu anlayan, kişisel sorumluluğu fark eden, yaşamdan keyif alan, yaşamın kendisine sunulan tanrısal bir armağan olduğunu kalbinden hisseden, neden başarmak gereksiniminin bilincinde olan, sizi size en güzel şekilde anlatan başka bir duygu daha var mı?

Kimin aşka meyli yoksa kanatsız kuş gibidir vah ona.
- Mevlana
Ben aşkı yoğun yaşarım, aşkı aşk gibi yaşarım, aşka yakışır aşkı yaşamalarım.

Aşk yoğun yaşandığı için aşktır, aşık insan kanatlı kuş gibidir, göklere çıkar, ıssız ovalarda dolaşır, güneşle kucaklaşır.

Aşık olmayan aşkı yaşamayan var mı? Sanmıyorum, kenarından kıyısından dahi olsa aşkı hissetmiş olmalısınız, içinde hüzün olsa da -ki içinde hüzün ve ayrılık duygularının hüküm sürmediği aşk gerçek aşk değildir- dünyada tadına doyulmayan bir başka duygu var mı?
Acının ve sevginin sarmaş dolaş yaşandığı, acısıyla sevinciyle yaşanan, insanın ayaklarını yerden kesecek kadar güçlü ve kutsal bir duygu.İnsan kötü şeyler düşünmez oluyor.

Aşıklar birlikte olduğu zaman bile ayrılacaklarmış gibi ayrılığın acısını hissederler, çünkü aşkın içinde doyumsuz sevgi vardır, aşkın içinde öyle büyük hasret vardır ki el ele göz göze olduklarında bile sanki asırlardır görmemiş gibi birbirlerini özlerler, yemek yemezler ama sanki biraz önce yemiş gibidirler, birlikte düşünür, birlikte güler, birlikte ağlarlar, aynı duyguları birlikte yaşamaktan doyumsuz ve eşsiz keyif alırlar.

Her şeyin en üstünde aşk var.
- Aziz Paul

Aşk ve mutluluk içinde en çok anlam barındıran iki kelimedir.


Mutluluk Üniversitesi
Sayfa 118 - 119 - 120
Can Hikmet Değirmenci

- Alıntıdır -
0 yorum:

Yorum Gönder