28 Kasım 2016

Arkadaşlar mı? Sevgili mi?


Artık yeni bloğumda yazıyorum.Bu www.mesuthocaoglu.com linkten takip edebilirsiniz.   Arkadaşlar mı? Sevgili mi? Hangisi daha önce gelmeli? Senin için kim daha önemli? Sen yokken arkadaşlarım vardı dediklerin mi? Yoksa O benim bir gün eşim olacak, hayatımı onunla paylaşacağım dediğin kişi mi? Kimse o kadar yıllık arkadaşlarını bir kenara atamaz.Kimse gönlünü kaptırdığı kişiyi kenara atıp da kıyamaz. Karar vermesi zor bir durum olsa da zaman zaman bu ikilemin içinde kalıyoruz.Ben kendi düşüncelerimi iki ayrı taraftan bakarak anlatmak istiyorum.

Arkadaşlar mı?

Arkadaş senin ailenden sonra gelen hatta kardeş yerine koyup kendi öz kardeşlerinden ayrı tutmadığın kimse veya kimselerdir.Burada hepimiz hem fikiriz.Her zaman yanında olan acını, sırlarını, sevinçlerini vb. paylaştığın ve birlikte takılmaktan zevk aldığımız epey kardeşlerimiz var.Seni doğruların ve yanlışların ile kabul eden kişiler, yerine göre yardım ettiği gibi yerine göre de yanlış yaptığın olaylarda tıpkı '' Dost acı söyler '' sözü gibi uyarırlar.Yalnızlıktan öleceğim galiba dediğimiz zamanlarda telefonu elimize alıp akşam buluşuyoruz itiraz istemiyorum veya Neredesiniz? mesajları bizi ölmekten bir nebze kurtarıyor.Yanlarını gidip kafa dağıtıyor, sevgili ile bozuştuysak yardım için veya onlarda bir sıkıntı varsa yardım etmek için koşuyoruz onlara.Kesinlikle hayatımızı olumlu yönde etkiledikleri çok zaman oluyor. '' Arkadaşsız insan tamamen yalnız insandır '' demişti birisi.Sonuna kadar haklı.Gençliğini veya orta yaşlarını sadece sevgilin ile yada sadece eşin ile geçiremezsin sonuçta.Birlikte yapılan aktiviteler insanın motivasyonunu her zaman yerine getiriyor.Gerçekten kardeşim olarak gördüğüm kişilere biraz örnek verdim.

Sevgili mi?

Sevginin, sevgilinin tanımı yazmak o kadar kolay değil.Bu tanım: kimi? nasıl sevdiğin? ile alakalı bir durum.Aşk adına yüzyıllardır romanlar, hikayeler hatta destanlar yazılmıştır.Savaşlar yapılmış, aşk adına hayatlar verilmiştir.Biz bir Mecnun yada Ferhat değiliz belki ama her insan gibi bizimde kalbimiz bir sevdiğimiz hep yanımızda olsun istediğimiz var.

Başınızdan bin bir türlüsü geçmiş olabilir.Aldatılmış, terk edilmiş, sevilmemiş, acı çekmiş olabilirsiniz.Hangi aşk başında sana acı çekeceksin diyor ki.Denemeden bilemiyoruz bazı şeyleri.En zoru da doğru kişi mi? diye emin olamıyoruz.Alnında yazmıyor ki kaderin nereden bileceksin.Aslında bazen yazıyor da görmemezlikten geliyoruz.Rahat batıyor, uğraşmak istemiyor, eski sorunların çıkacağı korkusuna kapılıyor veya hazırlıksız yakalanıyoruz.Bu durumlar biraz istisna sayılabilir.Kimse her zaman yanında olan, acaba bir gün olabilir mi? dediği kişileri kaybetmek istemez.Bu egomuzdan kaynaklı nasıl olsa avucumun içinde olayı değil.Bu çıkarda ayrılırsak kaybedeceğim korkusundan ibaret bir durum.Doğru zamanın gelmesini ve karşılıklı duygularından emin olmayı beklediğimiz durum gibi.Yani olgunlaşıp sonunda tamam al ömrümün geri kalanı senin olsun dediğimiz, gerçek aşkı bulduğumuz kişidir, doğru kişi.

Ömrünün geri kalanını onunla birlikte geçirmek ... Hadi aklına getir o sevdiğini, nasıl güzel olurdu onun ile bir ömür paylaşmak? Zaten onun ile birlikte isen ne mutlu sana.Gençlik yıllarında küçük kaçamaklar, sadece kendinizin anladığı yüz ifadelerinden oluşan bir dil, iki ayrı bireyin oluşturduğu bir tutam aşk.Başlangıçta güzel gelecek olan bir tutam aşk, doğru yön verdiğin zaman bir ailenin kapısını aralayacak olan bir hayat arkadaşı.Eğer doğru kişi diyorsan küçük düşünemezsin! Senin yatağını, evini, en sevdiğin çikolatanı, en sevdiğin şarkını, sevgini, hayatını paylaştığın kişi olacak sonuçta.Eğer bir karar veriyorsak arkasında durmayı da bilmeliyiz.Umursamazlık aşkı boşluğa iterek köreltir ve en nihayetinde de bitirir.Onu olduğu gibi sev! Değiştirmeye kalkma ona doğru yolu göster.Çünkü ikisi farklı şeylerdir.Değiştirmeye kalkarsan incitirsin, doğru yolu gösterirsen kendi diliniz ile seni bir kat daha sevmesini sağlarsın.Ömrünün geri kalanı işte bir zamanlar sevgilin, bir zaman sonra sevgili karın, biraz uzak bir tarih olsa da sevgili çocuklarının annesi olacak.Hayata el ele göğüs gereceğin insan, zor günlerinde sadece gülümsemesiyle seni mutlu edecek.Geleceğini onun hayalleriyle süslediğin bir birliktelik seni mutlu sona götürecektir.Sevgilinin tanımını, sevgiliye nasıl bakılması gerektiğini kendimce kısa olarak anlattım.Daha çok değineceğim bir konu olsa da...

28.11.2016 Son kısımı yarın akşam yazıp gece yayınlayacağım.Sandığımdan uzun sürdü hatta düşencelerimi özetledim de yazdım diyebilirim.Umarım bu sefer bu postu 100 kişiye okutabilirim :)0 yorum:

Yorum Gönder